stavvna
|

Nejpoužívanější a nejdůležitější stavební materiály na stavbách

Při výstavbě jakékoliv stavby se používají různé druhy stavebních materiálů. Tyto materiály musí být pevné, trvanlivé, odolné vůči povětrnostním vlivům a musí splňovat určité požadavky na úsporu energie a ochranu životního prostředí. V následujícím článku si probereme nejčastěji používané a nejdůležitější stavební materiály na stavbách.

Cihly

Cihly jsou tradičním stavebním materiálem a používají se k výstavbě zdí, stěn a dalších konstrukcí. Jsou vyrobeny z pálené hlíny a mají vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Cihly jsou velmi odolné a mají dlouhou životnost.

Střešní krytina

Střešní krytina se používá pro ochranu domu před povětrnostními vlivy. Nejčastěji se používají krytiny z pálených nebo betonových tašek, plechu nebo šindele. Materiál krytiny se volí v závislosti na klimatických podmínkách a architektuře stavby.

Beton

Beton je jedním z nejčastěji používaných stavebních materiálů. Je to směs cementu, písku, vody a štěrku nebo kameniva. Beton se používá především jako základní materiál pro stavbu budov, mostů a silnic. Je velmi pevný, trvanlivý a odolný vůči povětrnostním vlivům.

Izolace

Izolační materiály se používají k tepelnému izolování budov. Nejčastěji se používají skelná vlna, minerální vlna nebo polyuretanová pěna. Izolace snižuje náklady na vytápění a chlazení budovy a zlepšuje tak její energetickou účinnost.

Potěry a stěrky

Potěry a stěrky se používají k vytvoření rovného povrchu stěn a podlah. Používají se různé druhy potěrů, jako jsou například cementové, vápenné nebo sádrové. Stěrky se používají k dekoraci a úpravě povrchů.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Podobné příspěvky