zahradní nábytek pod stromem

Kdy renovovat zahradní nábytek jak a čím?

Zahradní nábytek by měl být renovován, pokud je poškozen nebo začíná vypadat neuspokojivě. Renovace může zahrnovat opravu prasklin nebo trhlin, nátěr nebo lakování nebo vyměnění poškozených dílů. Před renovací je důležité zjistit, z jakého materiálu je nábytek vyroben, aby bylo možné použít vhodný typ nátěru nebo laku. Měli byste také použít vhodné nářadí a pracovat na dobrém místě, kde se nebude prach a nečistoty dostávat na nábytek.

Natírání zahradního nábytku olejem je jednou z možností, jak ochránit dřevo před vlhkostí a UV zářením. Postup by měl být následující:

 1. Před natíráním nábytek důkladně očistěte. Odstraňte prach, nečistoty a starý nátěr.
 2. Dřevo dobře osušte, nechte asi 12 hodin odpočinout aby se případně dřevo vyschlo.
 3. Zvolte vhodný druh oleje. Dřevěný nábytek by se měl natírat olejem na bázi rostlinných olejů, jako jsou tungový nebo linový olej.
 4. Aplikujte olej štětcem nebo kartáčem. Je důležité, aby olej byl rovnoměrně rozložen a dostal se do všech koutů a záhybů nábytku.
 5. Po aplikaci oleje nechte nábytek asi 12 hodin odpočinout. Poté důkladně očistěte nábytek.
 6. Následně olej důkladně vytřete a nechte dřevo dalších 12 hodin odpočinout.
 7. Natřete další vrstvu oleje pokud se Vám zdá že není dostatečně nasycen.
 8. Nábytek by měl být připraven k použití po 24 hodinách.

Je důležité dbát na to, aby byl olej vybrán vhodný pro dřevo a aby byl nábytek důkladně očištěn před natíráním.

kovový zahradní nábytek

Lak a olej jsou oba produkty, které se používají k ochraně dřeva před vlhkostí a UV zářením. Rozdíl mezi nimi je však v jejich složení a vlastnostech.

Olej se skládá z rostlinných nebo syntetických olejů a je vhodný pro použití na dřevěném nábytku nebo podlahách. Olej proniká hlouběji do dřeva, což znamená, že zvyšuje jeho odolnost vůči vlhkosti. Olej také dává dřevu přirozený vzhled a lesk.

Lak se skládá z laků na bázi vody nebo rozpouštědel a je vhodný pro použití na podlahách nebo exteriérových dřevěných konstrukcích. Lak tvoří na dřevě tenkou vrstvu, která chrání dřevo před vlhkostí a UV zářením. Lak je také odolnější vůči otěru a poškrábání než olej.

Obecně lak je vhodnější pro exteriér nebo pro povrchy které jsou vystaveny větší zátěži, zatímco olej je vhodnější pro interiér nebo pro dřevěné povrchy, které chcete zachovat přirozený vzhled.

dřevěný zahradní nábytek

Doba trvanlivosti renovace zahradního nábytku se může lišit v závislosti na několika faktorech.

 1. Kvalita použitého materiálu – kvalitnější materiály, jako je dřevo nebo kov, by měly vydržet déle než levnější materiály, jako jsou plast nebo umělá hmota.
 2. Kvalita provedené renovace – kvalitně provedená renovace by měla vydržet déle než špatně provedená renovace.
 3. Péče o nábytek – pravidelná údržba a ochrana nábytku před vlhkostí a UV zářením může prodloužit životnost renovace.
 4. Použití nábytku – čím více se nábytek používá, tím rychleji se může opotřebovávat.
Odpočinkové křeslo VOLOS
Odpočinkové křeslo VOLOS

Obecně lze říci, že když je renovace provedena kvalitně a nábytek je správně udržován, může vydržet až několik let. Je však důležité pozorovat stav nábytku a včas provést opravy nebo renovaci, pokud je to nutné.

Typ dřevaŽivotnost s lakovánímŽivotnost s olejem
Teak2-3 roky5-7 let
Smrk3-4 roky5-8 let
Borovice2-3 roky4-6 let
Dub1-2 roky3-5 let
Mahagon2-3 roky4-6 let

Je důležité mít na paměti, že životnost renovace závisí na mnoha faktorech, jako je kvalita dřeva a provedení renovace, a může se lišit v závislosti na konkrétním případu.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Podobné příspěvky