cinovy nahrdelnik

Jak vyčistit cín a předměty z cínu?

Cín je jemný kov, který se používá k výrobě šperků, mincí a dalších předmětů. Je velmi křehký a má tendenci rychle oxidovat, což způsobí, že se stává šedým až černým. Naštěstí je možné vrátit cínu jeho původní lesk. Díky správnému zacházení lze cín vyčistit a jeho krásu znovu objevit.

Vyčištění cínu

Nejjednodušší způsob, jak získat z cínu jeho lesk, je namočit jej do octa. Pro tento účel je nejlepší použít bílý ocet, ale může se použít i jablečný ocet. Cín je potřeba namočit na půl hodiny a potom jej opláchnout teplou vodou. Pokud to nestačí, lze použít i speciální cínový čistič. Jeho použití je velmi jednoduché. Stačí předmět namáčet do čističe a nechat ho působit po dobu několika minut. Poté jej ještě opláchněte teplou vodou a máte hotovo.

Vyčištění předmětů z cínu

Pokud je cínový předmět pokrytý oxidací, je velmi důležité jej nejdříve postupně vyčistit. Nejjednodušší způsob je použít kartáček na zuby, kterým se můžete dostat do všech zákoutí. Dále je potřeba předmět namočit do octa na několik minut a poté jej opláchnout teplou vodou. Pokud je povrch oxidací silněji pokrytý, můžete použít i speciální cínový čistič.

cinovy sperk

Jak udržet cín a předměty z cínu

Abyste udrželi cín a jeho předměty ve svěžím stavu, je potřeba o ně pečovat. Nezapomeňte je po každém použití opláchnout teplou vodou a poté je několik minut namočit do octa. Také je velmi důležité jej po každém čištění dobře osušit. Pokud je potřeba, můžete jej také natřít cínovým olejem, který zabrání oxidaci.

Slovo závěrem

Cín je krásný a jemný kov, který je často používán k výrobě šperků a dalších předmětů. Jeho krásu je možné obnovit díky vyčištění. Nejjednodušší způsob je namočit cín do octa a poté jej opláchnout teplou vodou. Pokud je cín velmi oxidovaný, lze použít i speciální cínový čistič. Díky správnému zacházení a údržbě lze cín a předměty z cínu udržet ve svěžím stavu.

Zdroj obrázků: pixabay.com

Podobné příspěvky